Polska - Turcja 2:1 w ostatnim meczu przed Euro 2024. Grali piłkarze z Trójmiasta (2024)

Najnowszy artykuł o klubie Lechia Gdańsk Lechia Gdańsk z dyrektorem technicznym. Kevin Blackwell zostaje do 2027 roku

Kacper Urbański (nr 26) i Przemysław Frankowski (obok) to wychowankowie Lechii Gdańsk, którzy zagrali w meczu z Turcją, który był ostatnim sprawdzianem dla reprezentacji Polski przed Euro 2024.

Polska wygrała zTurcją 2:1 (1:0) wostatnim sprawdzianie przed Euro 2024. Zwycięskiego gola w90. minucie zdobył Nicola Zalewski. Zkolei Karol Świderski ciesząc się zgola...nabawił się urazu stopy. Wbiało-czerwonych barwach zagrało trzech piłkarzy związanych zTrójmiastem. Pełne 90 minut rozegrał wychowanek Lechii Gdańsk, Przemysław Frankowski, anieco mniej Kacper Urbański iPaweł Dawidowicz. Ten pierwszy miał nawet doskonałą okazję, by wdrugim meczu wseniorskiej kadrze, zdobyć debiutanckiego gola. Zkolei Maksym Chłań zaliczył asystę dla reprezentacji Ukrainy U20, podczas turnieju we Francji.

Karol Świderski 12, Nicola Zalewski 90 - Baris Yilmaz 77

POLSKA: Szczęsny - Bednarek, Dawidowicz (46 Salamon), Kiwior - Frankowski, Piotrowski (46 S. Szymański), Slisz (78 D. Szymański), Zieliński (46 Moder), Zalewski - Świderski (18 Piątek), Lewandowski (32 Urbański)

Turcja: Gunok - Kokcu, Bardakci, Akaydin (61 Demiral), Ayhan - Calhanoglu (72 Yildiz) - Kahveci (46 Guler), Muldur, Ozcan (61 Yokuslu), Akturkoglu (82 Tosun) - Kilicsoy (46 Yilmaz)

W obecności ponad 50 tysięcy kibiców reprezentacja Polski wygrała zTurcją 2:1. Dla biało-czerwonych był to ostatni sprawdzian przed wylotem do Niemiec na Euro 2024. Podopieczni Michała Probierza do naszego zachodniego sąsiada udadzą się we wtorek, 11 czerwca ibędą szykować się do premierowego meczu wbazie wHanowerze.

Selekcjoner Michał Probierz, wodróżnieniu do piątkowego meczu towarzyskiego zUkrainą, postawił na czołowych zawodników, którzy prawdopodobnie znajdą się wwyjściowej "11" podczas pierwszego meczu na Euro 2024 przeciwko Holandii.

Ostateczna kadra na Euro 2024. Polska - Ukraina 3:1. Debiuty piłkarzy z Gdańska

Strzelanie już w12. minucie rozpoczął Karol Świderski, wykorzystując zgranie Roberta Lewandowskiego po długim podaniu Jana Bednarka. Niestety celebrując to trafienie, napastnik naszej kadry źle stanął idoznał urazu stopy, przez co musiał opuścić boisko.

Ogłoszenia.trojmiasto.pl–Chcesz zamieszkać blisko lasu lub nad wodą? Sprawdź, gdzie można kupić taką działkę pod zabudowę

Więcej w serwisie Ogłoszenia (332)

Turcy po zmianach zmusili Polaków do gry zkontry iczęstszej obrony. Wkońcu także wykorzystali jedną ze swoich licznych okazji, bo Wojciecha Szczęsnego po rykoszecie od nogi Bartosza Salomona pokonał Baris Yilmaz. Biało-czerwoni w90. minucie zadali jednak decydujący cios, aindywidualną akcję wykończył Nicola Zalewski.

Przed 100-procentową okazją na zdobycie gola stanął Kacper Urbański. Wychowanek Lechii Gdańsk w67. minucie przegrał sytuację sam na sam zMertem Gunokiem. Gdańszczanin za swój występ zebrał bardzo dobre recenzje - chwalili go choćby komentatorzy TVP Sport.

Lechia Gdańsk. Debiut wychowanka w Serie A. Kacper Urbański: Nie zatrzymam się

Zagrało trzech byłych piłkarzy Lechii Gdańsk

W składzie reprezentacji Polski zagrało piłkarzy związanych wprzeszłości zLechią Gdańsk. Wwyjściowej "11" znalazł się wychowanek biało-zielonych, Przemysław Frankowski (wLechii do 2014 roku, wpierwszej drużynie biało-zielonych 44 mecze/3 gole). Zkolei na środku obrony ustawiony został Paweł Dawidowicz (2011-2014, 36/1).

więcej

Z kolei na ławce trener Probierz posadził dwóch innych byłych zawodników Lechii: Adama Buksę iKacpra Urbańskiego, czyli wychowanka gdańskiego zespołu, który dopiero co zadebiutował wseniorskiej kadrze (podczas meczu towarzyskiego zUkrainą).

Arka Gdynia i Lechia Gdańsk. Piłkarze na wakacjach. Katar, Egipt, Grecja i siłownia

Ten drugi na boisku pojawił się już w32. minucie, gdy murawę zpowodu urazu opuścił kapitan, Robert Lewandowski. Dla młodego wychowanka Lechii była to doskonała okazja, by pokazać się ina dobre wywalczyć miejsce wwyjściowym składzie reprezentacji Polski na Euro 2024.

Euro 2024 wNiemczech już od 14 czerwca do 14 lipca

Euro 2024 wystartuje już wnajbliższy piątek, 14 czerwca ipotrwa do 14 lipca w10 niemieckich miastach: Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku iFrankfurcie nad Menem. Wystąpią 24 reprezentacje. Po rozgrywkach grupowych systemem każdy zkażdy do 1/8 finału awansują po dwa najlepsze zespoły zgrupy oraz cztery najlepsze drużyny ztrzecich miejsc. Od tej fazy obowiązywać będzie system pucharowy, przegrywający odpada.

Reprezentacja Polski w17. piłkarskich mistrzostwach Europy zmierzy się kolejno w: Hamburgu 16 czerwca zHolandią, wBerlinie21 czerwca zAustrią oraz wDortmundzie 25 czerwca zFrancją. Od tych wyników zależy, czy awansuje do najlepszej "16" turnieju.

Reprezentacja Polski - ostateczna kadra na Euro 2024:

Bramkarze: Marcin Bułka (Nicea), Łukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczęsny (Juventus)

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Empoli), Paweł Dawidowicz (Hellas Werona), Jakub Kiwior (Arsenal), Tymoteusz Puchacz (Kaiserslautern), Bartosz Salamon (Lech Poznań), Sebastian Walukiewicz (Empoli)

Pomocnicy: Przemysław Frankowski (Lens), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Moder (Brighton), Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad), Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok), Michał Skóraś (Club Brugge), Bartosz Slisz (Atlanta United), Damian Szymański (AEK Ateny), Sebastian Szymański (Fenerbahce), Kacper Urbański (Bologna), Nicola Zalewski (Roma), Piotr Zieliński (Napoli)

Napastnicy: Adam Buksa (Antalyaspor), Robert Lewandowski (Barcelona), Krzysztof Piątek (Basaksehir), Karol Świderski (Hellas Werona)

Asysta Maksyma Chłania we Francji

Z kolei 90 minut dla reprezentacji Ukrainy rozegrał Maksym Chłań. Pomocnik Lechii Gdańsk miał wkład wzwycięstwo swojej drużyny nad reprezentacji Japonii U19. Chłań zanotował asystę przy drugim golu Władisława Weletena.

Dzięki tej wygranej, reprezentacja Ukrainy awansowała do wielkiego finału turnieju Maurice'a Revello po pokonaniu. Bez względu na kolejne rozstrzygnięcia wgrupie B, Ukraina zajmie pierwsze miejsce wgrupie izagra wmeczu ozłoty finał francuskiego turnieju.

Lechia Gdańsk szuka nowych napastników. Maksym Chłań wciąż strzela

Rywalem wwalce o1. miejsce będzie reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej do lat 20. Spotkanie odbędzie się wniedzielę, 16 czerwca ogodz. 18:15. Przypomnijmy, że Chłań walczy opowołanie do kadry Ukrainy na turniej Igrzysk Olimpijskich wParyżu.